Desiatky budov na Slovensku s unikátnym zeleným certifikátom

Predajne Lidl obstáli v medzinárodnej certifikácii EDGE ako prvé na Slovensku

01.07.2022 12:00:00 | Slovensko

Desiatky budov na Slovensku s unikátnym zeleným certifikátom

Desiatky budov na Slovensku s unikátnym zeleným certifikátom

Predajne Lidl obstáli v medzinárodnej certifikácii EDGE ako prvé na Slovensku

Vedci upozorňujú, že globálne otepľovanie je problémom, ktorý je potrebné riešiť na všetkých úrovniach ľudských činností. Dôležitou súčasťou boja proti klimatickej zmene je šetrenie energiami a ich udržateľná spotreba. Aby boli výsledky čo najlepšie, je potrebné správať sa zodpovedne už na samom začiatku – pri výstavbe budov. Aj na Slovensku máme príklady firiem, ktoré si na udržateľnosti dávajú naozaj záležať. Jednou z nich je reťazec Lidl, ktorý nedávno splnil podmienky medzinárodného energetického auditu EDGE. Diskontu sa to podarilo pri všetkých jeho štandardných predajniach, ktorých je celkovo 130.

„Klimatická zmena je globálnym problémom a je nevyhnutné, aby firmy zaujali seriózny postoj. Získaním certifikácie EDGE v takom veľkom rozsahu, naprieč predajňami po celej krajine sa Lidl v tejto oblasti stal lídrom v maloobchode na Slovensku,“ povedal Thomas Saunders, riaditeľ britskej certifikačnej spoločnosti Sintali.

Podmienkou na získanie EDGE certifikácie je aspoň 20% úspora v troch kategóriách: energia pri prevádzke, spotreba vody a energetická náročnosť pri výrobe stavebného materiálu. Certifikované budovy musia byť výrazne ohľaduplnejšie k životnému prostrediu a zdrojom v porovnaní s bežnými budovami v danej oblasti. Kontrola kritérií je dvojúrovňová – najprv ju zabezpečí spoločnosť EDGE a následne ich správnosť overuje spoločnosť Sintali.

Lidl sa rozhodol certifikovať všetky predajne, ktorých je stavebníkom a ktoré nie sú atypické. Celkovo ide o 130 budov. Dve desiatky predajní Lidl dokonca spĺňa podmienky pre EDGE Advance úroveň, čo znamená najmenej 40% energetickú úspornosť v porovnaní s bežným štandardom. V rámci Európskej únie disponujú EDGE certifikáciou stovky budov, na Slovensku je Lidl priekopníkom.

Nejde o prvý príklad kedy Lidl pri výstavbe svojich budov zohľadňuje aj aspekt trvalej udržateľnosti. Logistické centrum v Seredi sa v roku 2016 stalo prvou budovou, ktorá na území Slovenska získala najvyšší možný stupeň medzinárodnej ekologickej certifikácie BREEAM a následne aj národné ocenenie v oblasti udržateľnej výstavby a architektúry – VISIO 2020. Seredský veľkosklad obstál v audite BREEAM len ako 14. budova na svete.

Lidl si na Slovensku stanovil ambiciózny cieľ – v roku 2022 chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v rámci svojej prevádzkovej činnosti. Spolieha sa pritom na zelený energetický mix, kompenzačné projekty a ďalšie opatrenia. Patrí k nim aj úspora emisií skleníkových plynov. V roku 2021 ušetril diskont vďaka triedenému zberu odpadov 21 260 ton CO2, čo potvrdzuje certifikát organizácie zodpovednosti výrobcov ENVI – PAK. Pre lepšiu predstavu, ide o taký objem oxidu uhličitého aký ročne vyprodukuje viac ako 3500 Slovákov. 

Kontakt pre médiá


Zdieľať

Zistiť viac